Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (2024)

Slovenski ljubiteljski čebelarji
slovenska čebela, tehnologija čebelarjenja, zdravstveno varstvo, čebelji izdelki, varovanje okolja, organiziranost čebelarjev, vloga čebele v naravnem prostoru, odnos družbe do ohranitve čebele
Pogosta vprašanja Išči Seznam članov Skupine uporabnikov Registriraj se
Tvoj profil Zasebna sporočila Prijava




PROPOLIS

Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Čebelji pridelki in trženje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo
AvtorSporočilo
Čelar
Administrator foruma

Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812


Objavljeno: 29 Mar 2010 22:15 Naslov sporočila: PROPOLIS
Vir: neznan

Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (14)

Zanimivo snov, ki si jo čebele nabirajo na popkih in skorji raznih iglavcev, so že stari Grki poimenovali propolis, torej nekaj, kar je pred mestnim obzidjem (pro polis = pred mestom). Za čebele predstavlja propolis cement, lak in balzam obenem, za človeka pa uporabno zdravilno sredstvo.
Čebele iz njega gradijo obrambne zidove ob vhodu v panj, mašijo in lepijo razpoke v njegovih stenah, tako da je dobro izoliran in skoraj hermetično zaprt, lakirajo z njim notranjost panja in površino satovja, kar pomeni sterilizacijo površin, in končno balzamirajo z njim trupla pobitih vsiljivcev, ki jih zaradi njihove velikosti ne morejo spraviti iz panja.
Posamezni panj zbere 100 do 300 gramov tega gradiva na leto in del tega čebelarji na razne načine pospravijo. V prvotni obliki je v njem veliko raznih nečistoč in smeti, z raztapljanjem v alkoholu pa ga je mogoče dobro prečistiti.
Uporaba propolisa sega daleč v zgodovino, čeprav ne toliko, kot to velja za med. Poznali so ga že staroegipčanski svečeniki in o njem so pisali antični pisci od Aristotela in Vergila pa do Plinija, Galena in Avicena. Višek svoje slave je propolis nemara dosegel med Bursko vojno v Južni Afriki, kjer so njegov blagodejni učinek na rane dodobra preskusili. Natančnejše podatke o njem so dale še novejše raziskave.
Propolis uspešno deluje proti bakterijam, virusom, glivicam ter pospešuje celjenje ran. Koristen je pri prehladu in gripi, uspešno pa obnavlja in poživlja povrhnico. Primeren je za vse starostne skupine

Propolis ali zadelavina je snov, s katero čebele zapolnijo drobne razpoke v stenah panja, da zaustavijo prepih in preprečijo okužbe. Izdelajo jo iz drevesne smole, ki jo nabirajo na popkih iglavcev. Odnesejo jo v panj in jo pregnetejo, prežvečijo in ji dodajo slino. Propolis so ljudje uporabljali v zdravilne namene že vsaj 300 let pred našim štetjem. Deluje protibakterijsko, protivirusno, protiglivično in protivnetno. Poskusi na živalih pa kažejo obetajoče rezultate tudi pri zdravljenju nekaterih vrst raka. Snovi v propolisu delujejo tudi kot antioksidanti oziroma kot lovilci prostih radikalov. Propolis lahko uporabljamo tako zunanje, za zdravljenje manjših ran, kot tudi notranje, za zdravljenje različnih razjed v ustni votlini in pri vnetju grla.

Nazadnje urejal/a Čelar 06 Feb 2015 17:48; skupaj popravljeno 2 krat

Nazaj na vrh
');//-->
Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (17)
Čelar
Administrator foruma

Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812


Objavljeno: 11 Maj 2010 06:36 Naslov sporočila:
Petra Slanc

PROPOLIS

Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (20)

DROGA
Ime droge: Propolis
Angleško: Propolis balsam, Propolis resin, Propolis wax, (Propolis, Bee glue, Hive dross)
Nemško: Propolis, (Bienenharz, Bienenkitt)

Opis droge:
Propolis je produkt čebel. Osnova propolisa so najrazličnejše rastlinske smole, ki jim čebele med nabiranjem dodajo izločke žlez in s tem izzovejo kemično izločanje aktivnih substanc.
Propolis ni oficinalen v nobeni farmakopeji.

KEMIZEM

Sestava in s tem tudi učinek proplisa je odvisna od rastlinstva, zato se spreminja od enega do drugega geografskega območja.

Alkoholni ekstrakt propolisa se imenuje vosek (propolis wax), ostanek pa smola (propolis resin). Ekstrakt pridobljen s petroletrom iz smole je balzam - medenik (propolis balsam).

Sestava propolisa:
# 50% smole,
# 30% voska,
# 10% eteričnih olj,
# 5% cvetnega prahu,
# 5% drugih substanc (minerali).

V propolisu najdemo predvsem flavonoide (pinocebrin, galangin, pinobanksin, pinobaksin-3-acetat) flavone, flavonone, flavonole, amino kisline, terpenske derivate, derivate cimetove kisline (kislina, alkohol), fenetilni ester kavne kisline (CAPE), benzilni ester kumarne kisline, benzilni alkohol, fenilvinil eter, cikloheksil benzoat, lecitin, krizin, vanilin,…

Spojine, odgovorne za posamezne učinke (učinkovine):
PINOCEBRIN
GALANGIN
PINOBAKSIN oz. PINOBAKSIN-3-ACETAT

FENETILNI ESTER KAVNE KISLINE
(caffic acid phenethyl ester - CAPE) LECITIN CIMETOVA KISLINA
(3-fenil propenojska kislina)

CIMETNI ALKOHOL
(3-fenil 2- propenol) BENZILNI ESTER p-KUMARNE KISLINE
(trans 3-hidroksicimetova kislina,
trans- 3-(4-hidroksi)fenil propenojska kislina)

FARMAKOLOGIJA

Številne in vitro razskave so pokazale raznolike aktivnosti povezane s propolisom. Odkrili so antiinflamatorne, antibiotične, antivirusne, fungicidne, antitumorne, imunostimulativne, antioksidantivne, lokalno anestetične učinkovitosti propolisa ter tudi druga delovanja, na primer pospešitev regeneracije tkiv, epitelija ...
Antibiotični, atiinflamatorni, fungicidni, antivirusni učinki
Zadnje raziskave, ki so imele pozitivne rezultate na področju antibiotičnih učinkov so pokazale, da je bil propolis učinkovit in vitro proti nekaterim gram pozitivnim bakterijam (rod Streptococcus, Staphilococcus, Corynebacterie diphteree) in bacilu tuberkoloze. Omejena aktivnost se je pokazala tudi proti gram negativnim bakterijam (Paratyphi B). Nekateri flavonoidi (pinocebrin, pinobaksin), ki se nahajajo v propolisu, pa so pokazali tudi antivirusno aktivnost, v in vitro pogojih.
Mehanizem:
Propolis inhibira rast bakterij, tako da preprečuje delitev celic, povzroči pa lahko tudi poškodbe citoplazme, plazmaleme in celične stene, povzroča tudi delno lizo celic in inhibira sintezo proteinov. Vendar pa nobena od kemičnih sestavin ni tako močna v in vitro pogojih kot naprimer streptomicn ali pa kloramfenikol.
Ugotovljeno je bilo, da propolis nima nikakršnih antibiotičnih učinkov v urinu. Testirali so tri prostovoljce, ki so jim tri dni zapored vbrizgavali 500 mg propolisa trikrat na dan.

Etanolni in vodni ekstrakti imjo antiinflamatorno in antibiotično aktivnost v in vitro in in vivo pogojih. Točen mehanizem delovanja še ni poznan. Pokazalo se je, da vodni eksrakt propolisa inhibira dihidrofolat reduktazo. Za ta učinek naj bi bila odgovorna kavna kislina v propolisu. S tem lahko razložimo nekatere efekte propolisa, ki so podobni vrsti učinkov, ki jih imajo ne steroidne antiiflamatorne učinkovine.

Per os testiranja 13% vodnega ekstrakta propolisa na podganah z edemom na tačkah in umetno povzročenim artritisom so pokazala visoko antiinflamantorno učinkovitost propolisa. Test je potekal tako, da so podaganam dajali tri različne doze propolisa (1, 5 in 10 mg/kg), ugotovili so da je antiinflamatorni učinek odvisen od doze in je primerljiv z diklofenakom (referenca).

Med mikrobiološkimi so pomebna tudi spoznanja, da propolis sam, še zlasti pa v različnih kombinacijah z matičnim mlečkom, zelo močno deluje na vrsto virusov. Nekateri vzorci močno zavirajo virus influence celo v zelo nizkih koncentracijah. Močan učinek se je pokazal tudi proti virusu Herpes Simplex.
Narejen je bil test, med epidemijo gripe: 63 preiskovancev v kontrolni skupini ni dobivalo pripravka, ostali izmed 157 pa. V kontrolni skupini je zbolelo 61 preizkovancev ali 38,8%, v skupini, ki je pripravek dobila pa je zbolelo le 6 preizkovancev ali 9% (trije od šestih so zboleli drugi ali tretji dan po začetku jemanja in so torej bili okuženi že pred začetkom preizkusa).

Propolis je učinkovit tudi pri zdravljenju glivičnih infekcij predvsem rod Candida (Candida albicans), za to delovanje naj bi bili odgovorni pinocebrin, pinobaksin , benzilni ester p - kumarne kisline.

Antitumorno delovanje

Dietil eterni ekstrakt propolisa je pokazal citostatični učinek proti celičnim kulturam humanega KB in HeLa liniji.

Rezultati raziskav etanolnega ekstrakta so pokazali 55% nivo preživetja za miške, ki so imele Erlichov karcinom. Nivo preživetja se zniža v primeru, da uporabljamo s propolisom bleomicin, zaradi interakcij med učinkovinama. Druga in vitro testiranja etanolnega ekstrakta so pokazala pospešitev formacije kosti, regeneracijo tkiv in aktivacijo nekaterih encimskih sistemov.

Študije efektov CAPE so bile izvedene na celičnih kulturah melanoma celic (HO-1) in glioblastoma multiform celic (GMB-1). Rast obeh celičnih linij je bila zavrta. Pokazalo se je, da je učinek odvisen od doze CAPE. CAPE se je izkazal kot močno antitumurno sredstvo (učinkovina).
Izvedene so bile tudi druge raziskave o učinkovitosti CAPE. Preizkušali so ihibitorne učinke CAPE na promotorje karcinomov. Ugotovitve teh raziskav kažejo na to, da je CAPE močna kemopreventivna učinkovina, ki naj bi bila uporabna pri boleznih pri katerih se spoščajo močne inflamatorne ali oksidativne snovi.

Antioksidativni učinki

Propolisni ekstrakti kažejo tudi lastnosti lovilcev radikalov. Te lastnosti so bile ugotovljene pri poizkusih z mišmi. Miši so bile predhodno zdravljene s propolisom, nato pa izpostavljene visokim dozam radiacije. Življenjska doba miši, ki so bile pedhodno zdravljene s propolisom, se je podaljšala, glede na miši, ki predhodno niso dobivale propolisa.

Učinke propolisa so proučevali na albinih podganah razlčnih starosti z okvarami jeter, ki so bile posledica različnih toksičnih izvorov. Učinkovina je pokazala zmerne antioksidativne lastnosti (30 - 60%), povečala se je tudi hepatična sekrecija žolča, holnih kislin in holesterola. Nekareri modeli kažejo tudi efekt stabilizacije membrane.

Etanolni ekstrakt dveh različnih tipov popolisa je polazal lastnosti lovilca radikalov proti različnim vrstam kisikovih radilalov. Iz tega je moč sklepati, da antioksidantne lastnosti propolisa temeljijo na lovljenju alkoksi radikalov.

Testi aktivnosti dokazujejo visoke antioksidativne in inhibitorne zmožnosti propolisa v in vitro pogojih.

Imunostimulatorno delovanje

Propolis naj bi stimuliral imunski sistem, tako da se poveča število teles naravne odpornosti, ki sodelujejo pri obrambi telesa ob infekcijah.

Pospešitev regeneracije tkiv

Topikalna aplikacija propolisa na dlesni je pokazala, da propolis pospeši rast epitelija. Zmanjša zobno gnilobo. Poizkus je bil izveden na podganah, ki so bile okužene z Streptococcus sobrinus. Propolis pospeši tudi celjenje aft in drugih ran v ustni votlini, deluje tudi antiinflamatorno in analgetično.

UPORABA DROGE
Propolis se uporablja v ljudski medicini že od davnega (pred letom 300 p.n.š.). Možna je tako zunanja kot tudi notranja uporaba.

Lokalna uporaba:
· pri površinskih ranah (pospešuje celjenje);
· pri odrgninah;
· pri lažjih opeklinah;
· proti herpesu na ustnicah;
· umirja vneto kožo;
· pri glivičnih infekcijah;
· kot lokalni antiseptik;
· kot lokalni anestetik;

Oralna in peroralna uporaba:
· pri vnetju v ustni votlini (sluznica, dlesni);
· pri vnetju v žrelu;
· pri vnetju v ušesih;
· pri vnetju v požiralniku;
· pri gripah;
· pri prehladih;
· pri ulkusih na želodcu;

V prosti prodaji najdemo več različnih pripravkov, ki vsebujejo propolis:
· sirupe;
· etanolne ekstrakte v obliki kapljic ali spray-ja;
· vodne ekstrakte v obliki kapljic;
· tablete;
· mazil;

STRANSKI OZ. NEŽELENI UČINKI

Podatkov o toksičnih učinkih propolisa je zelo malo. Neželeni učinki, ki se lahko pojavijo so preobčutljivostne reakcije na sestavine, ki se nahajajo v propolisu. Najpogosteje so zabeležene razne dermatoze, ki so se pojavile po topikalni aplikaciji kozmetičnih pripravkov, ki so vsebovali propolis. Naveden je tudi primer preobčutljivosti na propolis ob zdravljenju genitalnega herpesa z 10% etanolnim ekstraktom in primer akutnega oralnega mukositisa pri uporabi dražejev, ki so vsebovali propolis v oblogi, ni pa raziskano ali so bile posledice delovanja propolisa ali drugih sestavin.

POVZETEK

Propolis je produkt čebel. V ljudski medicini se uporablja že zelo dolgo. Danes ga uporabljamo predvsem kot pomožno zdravilno sredstvo pri zdravljenju vnetij sluznice ustne votline, žrela in dlesni. Novejše raziskave pa so pokazale tudi antiiflamatorne, antitumorne in antioksidativne lastnosti propolisa in lahko sklepamo, da se bo v prihodnosti področje medicinske in farmacevtske uporabe propolisa razširilo.

LITERATURA
(1) The Lawrence Rivew of Natural produts: Propolis, Date of issue FEB 1996, Wolters Klower Company, St Louis, Missuri
(2) Heinz A. Hoppe: Taschenbuch der Drogen Kunde (str. 345), de Gruyter, Berlin, New York 1981
(3) Kako deluje? Zdravila, Strupi, Droge (str. 248), Tehniška založba Slovenije, Ljubljana 1977; (izvirnik: Meyers erklärte Medizin Wie funkioniert das? Medikamente, Gifte, Drogen)
(4) Hildebert Wagner: Pharmazeutische Biologie (Kaffe Säure), 2.Drogen und ihre inhaltsstoffe

Nazadnje urejal/a Čelar 06 Feb 2015 17:52; skupaj popravljeno 1 krat

Nazaj na vrh
');//-->
Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (23)
Čelar
Administrator foruma

Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812


Objavljeno: 11 Maj 2010 06:40 Naslov sporočila:
PROPOLIS ALI ZADELAVINA

Propolis, je pridelek, ki ga čebele potrebujejo za lastno zdravje.

Beseda propolis izhaja iz starogrškega jezika: pro (“pred”) in polis (“mesto”), nanaša se na opazovanja čebelarjev, ko so si čebele v nekdanjih bivališčih zgradile steno iz propolisa pred vhodom v njihova gnezda. Po drugih virih pa iz latinske besede propoliso, ki pomeni zamazati, zagladiti.

Slovenska beseda za propolis je zadelavina. Ta beseda najbolje označuje pomen te snovi v panju. Poleg tega, da z zadelavino mašijo luknje, pa predstavlja le-ta tudi zaščito pred mikrobi. Čebele prevlečejo z zadelavino vso notranjost panja; prevlečejo tudi notranjost celic v satju, preden matica vanje zaleže jajčeca.

Sestava propolisa

Propolis sestavljajo rastlinske smole, ki jih čebele nabirajo z živih rastlin in jo samo ali v kombinaciji z voskom uporabljajo pri mašenju špranj v panju.

Sestava propolisa:

Delež snovi

Smolnate snovi 50%

Voski 30%

Eterična olja 10%

Cvetni prah

Druge organske snovi in minerali (Mg, Ca, K, Na, Cu, Zn, Mn, Fe)

Vitamini (B1, B2, B6, C, E)

Pri proučevanju sestave zadelavine so znanstveniki iz različnih vzorcev ugotovili skupno kar 149 različnih organskih in 22 anorganskih snovi.

Pridobivanje propolisa

Propolis čebelarji še vedno v glavnem pridobivamo tako, da ga postrgamo z lesenih, delov panja in mreže zadnjih vrat s topim nožem.
Za načrtno pridobivanje propolisa je potrebno v panj vstaviti mreže s odprtinami do 3 mm, ki jih čebele kmalu zadelajo.
Najbolje se obnese silikonska mreža, ki jo zadelano zamrznemo in odluščimo propolis.

Zadelavino hranimo v temnih zaprtih posodah. Njeno skladiščenje ni zahtevno, lahko pa jo tudi zamrznemo.
Kljub poskusom znanstvenikom do danes ni uspelo najti učinkovitega nadomestila za propolis z enakim učinkom kot ga ima naravni propolis.

Kaj moramo upoštevati pri pridelavi propolisa?
V času pridobivanje se ne sme uporabljati kemičnih sredstev za zatiranje bolezni, zajedavcev in škodljivcev, ki puščajo ostanke v propolisu.

Topila za propolis
Propolis se raztopi v etilnem alkoholu, uporabljajo pa se še topila kot so aceton, benzen in 2% NaOH.
Raztopine zadelavine v zadnjih treh topilih seveda ne smejo priti v stik s kožo ali sluznico.

Raba propolisa
Propolis se veliko uporablja v obliki tinkture. V ta namen ga raztopimo v etilnem alkoholu različnih koncentracij.
Propolis je zelo učinkovit proti različnim mikroorganizmom.
Deluje na bakterije, glivice in viruse.
Pri zunanji rabi je učinkovit na virus herpesa, pri zdravljenju manjših ran, regeneracijah tkiva, raznih kožnih vnetjih in izpuščajih.
Notranje deluje pri vnetjih v ustni votlini, grlu, pri ranah na želodcu itd.
Zadelavino ali propolis prodajajo v lekarnah v obliki kapsul, tablet in tinktur.
Znane so pastile in žvečilni gumi.
Uporablja se tudi v raznih kozmetičnih preparatih.
Uporablja se tudi kot sestavina specialnih lakov za premaz Stradivarjevih violin.
Izdelamo si lahko lak za zaščito mrež v panjih pri uporabi mravljične kisline.
Vse učinkovine sestavin propolisa še niso v celoti znane in pojasnene.
Zaradi svoje učinkovitosti v domačem zdravilstvu propolis še vedno ohranja svojo vlogo, saj pripomore k temu, da se v mnogih primerih lahko izognemo uporabi antibiotikov.

Priporočila pri pridelavi propolisa
Za zatiranje bolezni in škodljivcev uporabljajte samo sredstva, ki ne puščajo v propolisu nobenih ostankov.
Mreže za pridelavo propolisa naj bodo iz ustreznih materialov (silikonske).
Za skladiščenje propolisa naj se uporablja temna, dobro zaprta posoda (embalaža) in hladen prostor.

PREVIDNO!
ZELO REDKO PA VENDAR SO LAHKO NEKATERI LJUDJE ALERGIČNI TUDI NA PROPOLIS.

Avtor: Stane Plut

Nazaj na vrh
');//-->
Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (28)
Čelar
Administrator foruma

Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812


Objavljeno: 11 Maj 2010 06:44 Naslov sporočila:
Rainer Jure, 10.06.2008

Medicina vedno več poudarkov namenja alternativnim metodam zdravljenja, v katero so vključena naravna zdravila. Med njimi nikakor ne smemo spregeldati propolisa.
img

Propolis je zdravilo, ki ga proizvajajo čebele in deluje proti virusom, bakterijam in glivicam. Strokovnjaki ga omenjajo kot zdravilo 21. stoletja. Na propolis bakterije niso sposobne ustvariti imunost in nima stranski učinkov, kot je slaba lastnost sintetičnih antibiotikov. Prav zaradi teh lastnosti je propolis posebnež med zdravili.

Uživamo ga pri anemiji, respiratornih težavah, negi ustne votline, v dermatologiji, za utrditev imunskega sistema, pri infekcijah prebavnega trakta, zaščiti jeter, v kozmetiki in pri odrgninah, ker nudi bakterijsko in glivično zaščito, ter pospešuje regeneracijo tkiva.

Čebelji proizvod

Ime propolis izhaja iz grške besede pro - pred ali prej in polis – mesto, zaradi njegove uporabe pri izgradnji in uravnavanju vhoda v panj. Kot ime se propolis uporablja po celem svetu. Zgodovinski zapisi kažejo, da je bil propolis cenjeno zdravilo v medicini Egipčanov, Babiloncev, Arabcev, Grkov, Rimljanov in drugih starih narodov. V zapisih iz 12. stoletja je opisano, da je bilo zdravljenje ustne votline, žrela in kariesa dovolj učinkovito le s propolisom.

Propolis je zdravilen proizvod, smolnate strukture, rumene ali temno rjave barve, značilnega vonja, ki ga z drevesnih popkov in skorje nabirajo čebele. Čebele ga potrebujejo za popravilo razpok znotraj panja, za čiščenje satovja, ki služi skladiščenju medu, cvetnega prahu ali kot leglo za ličinke, z njim uravnavajo temperaturo in balzamirajo vsiljivce, ki jih ne morejo odstraniti iz panja. Z njegovim hlapenjem se v panju ustvarjajo neugodni pogoji za razvoj bakterij in glivic, ki lahko ogrozijo zdravje družine. Ena čebelja družina (en panj), letno nabere od 150 do 400 g propolisa.

Sestava

Kemijska sestava propolisa še ni popolnoma razjasnjena. Glavne substance izhajajo iz treh izvorov: iz rastlinskih izločkov, iz substanc čebeljega metabolizma in dodanih snovi v času njegove obdelave. Analiza v Angliji je odkrila 150 različnih sestavin v propolisu, zadnje raziskave so jih pokazale celo 180.

Vsebnost snovi v propolisu je odvisna od vrste rastlin, ki jih obiščejo čebele med pašo. Razlikuje se po barvi, vonju in zdravilnemu vplivu, ki je odvisen od sestavin in letnemu času bere. Znano je, da propolis vsebuje različne smole in podobne sestavke, balzame, eterična olja, vosek, pelod, flavonoide, minerale in tako imenovane rastlinske hormone. Propolis je bogat z različnimi flavonoidi (galangin, kvercetin, krizin, kempferol, apigenin, pinocembrin, pinobaksin), ki so v rastlinskem svetu zelo razširjeni, njihova vloga pa je zaščitita rastline pred patogeni iz okolice.

Lastnosti propolisa

Propolis je na temperaturi izmed 25 in 45°C gosta, lepljiva tekočina, pri temperaturi nižji od 15°C postane trd in lomljiv in na temperaturi višji od 45°C gumijasto lepljiv. Na propolis bakterije niso sposobne ustvariti imunost in nima stranski učinkov, kot je to slabost sintetičnih antibiotikov. Prav zaradi teh lastnosti je propolis posebnež med zdravili. Kot močan antioksidant učinkovito deluje proti prostim radikalom, ki so povzročitelji številnih bolezni, tudi najtežjih kot so, ateroskleroza, katarakta, Parkinsonova in Alzheimerjeva bolezen.

Propolis se uporablja v stomatologiji kot sredstvo pri zdravljenju paradentoze in utrjevanju dlesni. Preventivno deluje proti vnetju grla, odlične rezultate pa dosega pri zdravljenju infekcij, opeklin, odprtih ran in zdravljenju čirov prebavnega trakta. Raziskave potrjujejo, da krepi imunski sistem in ima neposredni protikancerogeni učinek. Mnogi strokovnjaki ga imenujejo, zlati proizvod 21. stoletja.

Nova odkritja

Nove raziskave so potrdile, da propolis, zaradi specifične sestave flavonoidov v kombinaciji z ostalimi terapevtskimi zdravili, učinkovito preprečuje nastanek tumorjev, prav tako pa je učinkovit pri njihovem zdravljenju.

Testi na živalih s spontano izzvanim tumorjem so pokazali, da čebelji proizvodi pospešujejo delovanje zdravil, kot so citostatiki, po drugi strani pa znatno znižujejo negativen vpliv stranskih učinkov zdravil, ali obsevanj na zdrave celice, ker omogočajo njihovo zadrževanje zgolj v »kontaminiranih« celicah.

Neposreden vpliv na zdravljenje tumorjev pri poskusnih živalih ima tekoča raztopina propolisa, ki vsebuje deset flavonoidov, ki stimulirajo imunski sistem, odstranjujejo proste radikale (odgovorne za staranje, za nastanek tumorjev in nekaterih drugih bolezni) in izzovejo napad na rakave celice.

Uporaba propolisa

V medicini se propolis uporablja pri anemiji, respiratornih težavah, negi ustne votline, v dermatologiji (regeneracija kože, čiri, ekcemi, opekline, rane), prav tako učinkovito utrjuje imunski sistem, preprečuje okužbe prebavnega trakta, ščiti jetra…

Propolis vse pogosteje uporabljajo v kozmetiki, ker vpliva na hitro regeneracijo tkiva in ščiti kožo pred bakterijami in glivicami.

Vrste in hranjenje

Na tržišču najdemo več izdelkov propolisa, ki ga najdemo v različnih oblikah. Na slovenskem tržišču je najpogostejša alkoholna 20% raztopina, poznamo pa še druge oblike:

* Alkoholna raztopina
* Brezalkoholna raztopina (namenjena predvsem otrokom)
* Oljne kapljice
* Razpršila za ustno in nosno votlino
* Masti in kreme
* Tablete in kapsule

Kupimo lahko čisti propolis, ali propolis obogaten z ekstrakti zdravilnih zelišč. Za zdravljenje se propolis zaužije z medom, ali kakšnim drugim podobnim čebeljim izdelkom, lahko pa ga nakapljamo na sladkor.

Na našem tržišču gre najbolje v prodajo alkoholna raztopina propolisa. Raztopino lahko zaužijemo pomešano z medom. V skodelico vstavimo žlico medu, na katerega nakapljamo nekaj kapljic propolisa in dobro pomešamo. Zaužito mešanico čim dlje topimo v ustih, lahko pa jo uporabimo kot namaz ali napitek.

Alergije na propolis so zelo redke. Priporočeno je, da se terapija prične z manjšim številom kapljic od priporočene doze, ki jo postopno povečujemo. Dojenčki do leta starosti ne smejo uživati alkoholne raztopine propolisa, za starejše otroke se je potrebno posvetovati z zdravnikom.

Propolis nima omejenega roka trajanja, vendar se vseeno priporoča pravilno shranjevanje. Čuvamo ga v hermetično zaprti embalaži, v temnem prostoru pri temperaturi okoli 11°C, daleč od izvora toplote. Prav tako se ne priporoča mešanje starega in novega propolisa. Če ga boste pravilno hranili, tudi v letu dni ne bo izgubil svojih zdravilnih učinkov.

Nazaj na vrh
');//-->
Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (33)
Čelar
Administrator foruma

Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812


Objavljeno: 13 Maj 2010 11:22 Naslov sporočila:
Propolis za zdravje

Medicina vedno več poudarkov namenja alternativnim metodam zdravljenja, v katero so vključena naravna zdravila. Med njimi nikakor ne smemo spregeldati propolisa.

Propolis je zdravilo, ki ga proizvajajo čebele in deluje proti virusom, bakterijam in glivicam. Strokovnjaki ga omenjajo kot zdravilo 21. stoletja. Na propolis bakterije niso sposobne ustvariti imunost in nima stranski učinkov, kot je slaba lastnost sintetičnih antibiotikov. Prav zaradi teh lastnosti je propolis posebnež med zdravili.

Uživamo ga pri anemiji, respiratornih težavah, negi ustne votline, v dermatologiji, za utrditev imunskega sistema, pri infekcijah prebavnega trakta, zaščiti jeter, v kozmetiki in pri odrgninah, ker nudi bakterijsko in glivično zaščito, ter pospešuje regeneracijo tkiva.
Čebelji proizvod

Ime propolis izhaja iz grške besede pro - pred ali prej in polis – mesto, zaradi njegove uporabe pri izgradnji in uravnavanju vhoda v panj. Kot ime se propolis uporablja po celem svetu. Zgodovinski zapisi kažejo, da je bil propolis cenjeno zdravilo v medicini Egipčanov, Babiloncev, Arabcev, Grkov, Rimljanov in drugih starih narodov. V zapisih iz 12. stoletja je opisano, da je bilo zdravljenje ustne votline, žrela in kariesa dovolj učinkovito le s propolisom.

Propolis je zdravilen proizvod, smolnate strukture, rumene ali temno rjave barve, značilnega vonja, ki ga z drevesnih popkov in skorje nabirajo čebele. Čebele ga potrebujejo za popravilo razpok znotraj panja, za čiščenje satovja, ki služi skladiščenju medu, cvetnega prahu ali kot leglo za ličinke, z njim uravnavajo temperaturo in balzamirajo vsiljivce, ki jih ne morejo odstraniti iz panja. Z njegovim hlapenjem se v panju ustvarjajo neugodni pogoji za razvoj bakterij in glivic, ki lahko ogrozijo zdravje družine. Ena čebelja družina (en panj), letno nabere od 150 do 400 g propolisa.

Sestava

Kemijska sestava propolisa še ni popolnoma razjasnjena. Glavne substance izhajajo iz treh izvorov: iz rastlinskih izločkov, iz substanc čebeljega metabolizma in dodanih snovi v času njegove obdelave. Analiza v Angliji je odkrila 150 različnih sestavin v propolisu, zadnje raziskave so jih pokazale celo 180.

Vsebnost snovi v propolisu je odvisna od vrste rastlin, ki jih obiščejo čebele med pašo. Razlikuje se po barvi, vonju in zdravilnemu vplivu, ki je odvisen od sestavin in letnemu času bere. Znano je, da propolis vsebuje različne smole in podobne sestavke, balzame, eterična olja, vosek, pelod, flavonoide, minerale in tako imenovane rastlinske hormone. Propolis je bogat z različnimi flavonoidi (galangin, kvercetin, krizin, kempferol, apigenin, pinocembrin, pinobaksin), ki so v rastlinskem svetu zelo razširjeni, njihova vloga pa je zaščitita rastline pred patogeni iz okolice.

Lastnosti propolisa

Propolis je na temperaturi izmed 25 in 45°C gosta, lepljiva tekočina, pri temperaturi nižji od 15°C postane trd in lomljiv in na temperaturi višji od 45°C gumijasto lepljiv. Na propolis bakterije niso sposobne ustvariti imunost in nima stranski učinkov, kot je to slabost sintetičnih antibiotikov. Prav zaradi teh lastnosti je propolis posebnež med zdravili. Kot močan antioksidant učinkovito deluje proti prostim radikalom, ki so povzročitelji številnih bolezni, tudi najtežjih kot so, ateroskleroza, katarakta, Parkinsonova in Alzheimerjeva bolezen.

Propolis se uporablja v stomatologiji kot sredstvo pri zdravljenju paradentoze in utrjevanju dlesni. Preventivno deluje proti vnetju grla, odlične rezultate pa dosega pri zdravljenju infekcij, opeklin, odprtih ran in zdravljenju čirov prebavnega trakta. Raziskave potrjujejo, da krepi imunski sistem in ima neposredni protikancerogeni učinek. Mnogi strokovnjaki ga imenujejo, zlati proizvod 21. stoletja.

Nova odkritja

Nove raziskave so potrdile, da propolis, zaradi specifične sestave flavonoidov v kombinaciji z ostalimi terapevtskimi zdravili, učinkovito preprečuje nastanek tumorjev, prav tako pa je učinkovit pri njihovem zdravljenju.

Nazaj na vrh
');//-->
Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (38)
Čelar
Administrator foruma

Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812


Objavljeno: 13 Feb 2014 10:04 Naslov sporočila: Revija JANA, 29.01.2014
Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (41)

Propolis – zdravilo 21. stoletja
29.01.2014, Stane Mažgon

Propolis je čebelji pridelek, o katerem vemo že veliko, a se odkrivanje njegove učinkovitosti še zdaleč ni končalo.

Velja za naravni antibiotik, s katerim se zdravimo in, zaradi tega je še posebej dragocen, branimo pred boleznimi. Poznali so ga že pred tisočletji, a je videti, kot da ga odkrivamo na novo. Proučevanje njegovih lastnosti je dalo osupljive rezultate, ki lahko učinkovito dopolnijo uradno medicino.
Propolis je, kot je znano, čebelji pridelek, namenjen ohranjanju zdravja v čebeljem panju. Sestavine zanj čebele nabirajo v naravi. To so različne smole in delci, ki postanejo propolis šele, ko jih čebele predelajo v novo snov. Vemo, da so smole, ki so sestavina propolisa, v naravi prav tako zaščita za rastline. Ko jih čebela zmeša in si naredi svojo domačo lekarno v panju, se njihov učinek še okrepi. To je obenem edina stvar, ki jo čebele uporabljajo za zaščito pred zajedavci, plesnijo, vlago in drugimi sovražniki, ki bi lahko ogrozili njihov zarod.

Danes je apiterapija ali veda o zdravljenju z medom, ki proučuje tudi učinke propolisa, uveljavljena in priznana. Prav osupljivo je, koliko znanstvenih razprav je bilo v zadnjih desetletjih objavljenih o učinkih medu in propolisa. Na kongresih strokovnjaki poročajo o svojih ugotovitvah in opisujejo prakso pri zdravljenju. O propolisu je napisanih veliko strokovnih knjig, naši strokovnjaki pa so ogromno prispevali k vedenju o zdravilnih učinkovinah tega čebeljega pridelka.

Tudi ko uradna medicina odpove. Da propolis pomaga pri vnetjih, prehladnih obolenjih in težavah s kožo, vemo že dolgo. Vse več strokovnih razprav pa govori o tem, da je mogoče z njim zdraviti ali lajšati tudi ginekološke težave, vnetja prebavnih poti, težave s prostato in celo rakasta obolenja. Dokazan je njegov učinek na obzobna tkiva, raziskave se usmerjajo tudi v omejevanje virusa HIV ali tuberkuloze, ki je po skoraj popolnem izginotju spet na pohodu. Omenjeni so tudi učinki pri bolnikih z multiplo sklerozo in še marsikje, kjer je sodobna medicina odpovedala. Vsekakor je apiterapija skupaj s propolisom že vstopila na območje uradne medicine.

Inhalacije s propolisom. Pri višjih temperaturah se propolis utekočinja, pri 82 stopinjah pa začne hlapeti. Zato ga lahko uporabljamo tudi pri inhalacijah, v kombinaciji z medom in eteričnimi olji, ki jih je v njem prav tako veliko. Tako lahko učinkovito lajšamo vnetje dihalnih poti. Postopek je preprost: v vodo, ki je tik pred vretjem, damo propolis in druge sestavine ter inhaliramo paro.

Kateri propolis je dober? Predvsem tisti, ki je pridobljen v čisti naravi, ne glede na to, ali so se čebele pasle na iglavcih, listavcih ali sadnem drevju. Vsebovati mora snovi, neobremenjene s kemijskimi primesmi, pesticidi, težkimi kovinami in drugimi strupi. Drugi zelo pomemben pogoj pa je pravilno odvzemanje, kar zmorejo le usposobljeni čebelarji. V zadnjih desetletjih se je pojavil čebelji zajedavec, imenovan varoja, ki ogroža čebele. Če se proti njemu borijo s kemičnimi sredstvi, jih vsebuje tudi propolis. Vosek in propolis nase lepita strupe, kar je dobra lastnost, če propolis zaužijemo in s tem izločimo strupe iz telesa. Če pa se s strupi zasitita že med pridelavo, je to zelo slabo. Torej je treba paziti, da uživamo neoporečen propolis, ki ga pridelajo izkušeni čebelarji.

Bakterije se na propolis ne prilagodijo. Kot rečeno, propolis učinkuje protibakterijsko in protivirusno. V nasprotju z registriranimi sintetičnimi ali farmacevtskimi zdravili, proti katerim postanejo bakterije slej ko prej odporne, se to pri propolisu ne zgodi. Na antibiotike se bakterije prilagodijo, na propolis pa se doslej ni še nobena.

Druga pomembna lastnost je, da propolis učinkuje proti glivicam in tudi nekaterim virusom. Proti virusom se z antibiotiki ne moremo boriti, lahko pa se s propolisom. Strokovnjaki so že obširno opisali zdravljenje več vrst herpesa s propolisom. Prav tako se je z njim mogoče boriti proti parazitom.

Propolis zdravi tudi živali in rastline. Najbolj znana in pogosta je uporaba propolisa pri vnetjih ustne votline in grla. Včasih so v teh primerih otrokom dajali propolis na kocko sladkorja. Danes poznamo celo vrsto pripravkov, od tablet do pršil.

Propolis ni učinkovit le pri zdravljenju ljudi, temveč tudi živali in rastlin. Uveljavljen je pri zdravljenju velikih živali, kot so konji, pa tudi domačih ljubljencev, od psov do mačk in hrčkov. Znani so tudi preparati za škropljenje rastlin, ki jih je mogoče preprosto pripraviti kar doma. Narediti je treba vodno raztopino s propolisom, ki ji dodamo še nekaj lepljivih snovi, na primer mleko, in s pripravkom škropimo rastline.

Protibolečinsko učinkovanje. Propolis vpliva na akutna in kronična obolenja, blaži pa tudi bolečine. Po enem od podatkov na bolečine učinkuje močneje od kokaina in prokaina. Znane so številne oblike uporabe. Kreme s propolisom zdravijo bolečine v hrbtenici in pri tako imenovanem teniškem komolcu. Košček propolisa med zobmi lahko začasno ublaži skelenje v zobu. Ob udarcih blaži bolečino in ob poškodbah ustavlja krvavitev. Tako kot med tudi propolis naredi oblogo in zaščiti rano, saj veže vodo, ob tem pa nase potegne tudi bakterije in nečistočo ter zdravi. Propolis lahko pomaga tudi izvleči trn iz tkiva ali šiv, ki ostane v tkivu po operaciji.

Zdravljenje čirov in prebavnih težav. Čir običajno nastane zaradi kombinacije težav. Veliko razjed v prebavnem traktu povzročajo bakterije in virusi, proti katerim je propolis učinkovit. Bakterije načnejo stene želodca, kislina naredi razjedo in tako nastane rana. S terapijo s propolisom uničujemo bakterije in zaščitimo rane.

Balzam za kožo. O učinkovitem zdravljenju kožnih bolezni je veliko razprav. Propolis zdravi akne, kožna vnetja, poročajo o uspešnih terapijah pri zdravljenju luskavice. Kreme vsebujejo različno koncentracijo propolisa, uporabimo pa lahko tudi tinkture in mila. Med puberteto so ta lahko učinkovito sredstvo proti aknam. Propolis zdravi izpadanje las, kadar težave povzročajo bakterije. Z njim zdravijo tudi težave z očmi, kjer je treba ravnati previdno in se izogibati alkoholnim raztopinam.

Kreme, kapljice, prah, tablete … Propolis se v vodi ne topi dobro. Raztopimo ga lahko le od pet do osem odstotkov. Učinkovito topilo zanj je od 70- do 95-odstotni etilni alkohol, ki se v praksi največ uporablja, čeprav tudi ta ne raztopi propolisa v celoti. Zato je najprimerneje, da propolis zmeljejo v prah, ki se lahko uporabi v raznih pripravkih, od krem do medu. Raztopimo ga lahko tudi v olju ali vanj primešamo izvleček.

Propolis je odporen proti visokim in nizkim temperaturam. Na obolela mesta ga lahko nanašamo v kombinaciji z voskom ali ga uživamo z medom, v raztopinah. Uporablja se z voskom, v prahu, kot obloge in kot hlapni material. Ena od lastnosti propolisa je, da je zelo termostabilen, torej ne izgubi učinkov in se njegova sestava ne spremeni pri nizkih in visokih temperaturah. To je mogoče dobro izkoristiti: zamrznjenega drobimo, segretega na okoli 40 stopinj pa je mogoče mehčati.

Nazadnje urejal/a Čelar 06 Feb 2015 17:57; skupaj popravljeno 1 krat

Nazaj na vrh
');//-->
Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (44)
Čelar
Administrator foruma

Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812


Objavljeno: 17 Sep 2015 06:06 Naslov sporočila:
Vir: spletna stran ČZS
Propolis tinktura
Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (47)

Čebele propolis uporabljajo za vzdrževanje higiene v panju, tako z njim prevlečejo svoje bivališče in se tako obvarujejo pred različnimi mikroorganizmi. Zapisanega je že bilo veliko glede samega pridobivanja propolisa v različnih panjskih sistemih. Pri pridobivanju propolisa je pomembno, da čebelar ne uporablja zdravil za zatiranje bolezni in kemijskih sredstev proti zajedavcem in škodljivcem, ki puščajo ostanke v propolisu. Za pridobivanje propolisa v čebelji družini uporablja namenske pripomočke (npr. mreže iz materiala ustreznega za živila). V primeru, da je čebelar v preteklih letih uporabljal zdravila za zatiranje bolezni in kemijska sredstva proti škodljivcem, priporočamo, da se pred prodajo propolisa opravi analiza na ostanke. Iz pridobljenega primarnega čebeljega pridelka – propolis lahko čebelar izdela različne izdelke. Ena od možnosti je tudi propolis tinktura - kot prehransko dopolnilo. Moramo pa upoštevati Pravilnik o prehranskih dopolnilih (Ur.l.RS, št. 66/2013).

Ministrstvo za zdravje RS je pripravilo napotke glede področja prehranskih dopolnil v RS in skladnosti tovrstnih izdelkov z veljavno zakonodajo. Ne glede na novosti o prehranskih dopolnilih velja krovna živilska zakonodaja, ki določa, da morajo biti vsa prehranska dopolnila, ki so dana na trg, varna za uživanje, kar pomeni, da živila ne smejo vsebovati snovi v taki obliki in količini, ki bi predstavljala tveganje za zdravje ljudi. Nosilec živilske dejavnosti je odgovoren za zagotavljanje izpolnjevanja zahtev živilske zakonodaje v svoji živilski dejavnosti, ki vključuje vse stopnje od pridelave, predelave in distribucije.

Pri prehranskih dopolnilih in njihovih sestavinah se ne sme pripisovati zdravilnih učinkov. Potrošniki od njih ne smejo oz. ne morejo pričakovati učinkov na izboljšanje bolezni in bolezenskih stanj. Pred opravljanjem to vrstne dejavnosti vezane na prehranska dopolnila je potrebna obvezna registracija živilskega obrata. Prehranska dopolnila lahko dajejo na trg v skladu z živilsko zakonodajo le tisti nosilci živilske dejavnosti, ki imajo ustrezno registrirano dejavnost pri pristojnih organih RS – Zdravstveni inšpektorat RS.

Pri prodaji prehranskega dopolnila pa je potrebno upoštevati označevanje tako glede meril splošnega označevanja živil kot tudi Pravilnik o prehranskih dopolnilih (Ur.l.RS, št. 66/2013). 8. člen tega pravilnika, govori, da prehransko dopolnilo mora biti označeno kot "prehransko dopolnilo". Zapisati je potrebno priporočeno dnevno količino oziroma odmerka prehranskega dopolnila; opozorilo: "Priporočene dnevne količine oziroma odmerka se ne sme prekoračiti." ; navedbo: "Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano. " in opozorilo: "Shranjevati nedosegljivo otrokom!" . Vsi podatki na prehranskem dopolnilo morajo biti zapisano čitljivo, vključno z drugimi obveznimi podatki glede označevanja v skladu s predpisi, ki ureja zagotavljanje informacij o živilih potrošniku.

Nazaj na vrh
');//-->
Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (50)
Čelar
Administrator foruma

Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812


Objavljeno: 12 Feb 2016 07:24 Naslov sporočila:
Vir: aktivni.si

Kaj vse lahko zdravimo s propolisom
24. januar 2016

Zdravilne učinke propolisa so poznale že prve civilizacije, da je mešanica smole, eteričnih olj, aminokislin, vitaminov in bioflavonoidov vsestransko zdravilo pa so potrdile tudi zdravstvene raziskave. Preverite, kako pomaga propolis.

Narava se zna odlično prilagoditi vremenskim razmeram. Pozimi, ko je deležna manj sončne energije, počiva. Ker mora pomlad pričakati zdrava, se zna v zimskem času tudi zaščititi.

Nekatera drevesa se proti mikrobom, ki bi jim lahko povzročili bolezen, zavarujejo z izločanjem smol. Njihovo korist so prepoznale tudi čebele, ki so varovalni učinek smol uspele še nadgraditi.

Nabrano smolo prežvečijo, zmešajo s slino in drugimi lastnimi sokovi ter iz mešanice z dodanim voskom tvorijo propolis, ki mu Slovenci pravimo tudi zadelavina. Čebele s propolisom prevlečejo vso notranjost panja in si tako zagotovijo zaščito pred vdorom virusov, bakterij in glivic, ki bi sicer lahko ogrozili obstoj čebelje družine. Propolis jo v mrzlih zimskih mesecih varuje pred mrazom in vetrom, z njim pa čebele premažejo tudi notranjost celic v satju, preden matica vanje zleže jajčeca.

Kaj pa ljudje? Topla stanovanja in prostori za druženje nam v hladnejšem obdobju dajejo zaščito, ki pa jo nemalokrat izkoristijo tudi virusi in bakterije. Ker ti največkrat zaidejo v usta in nos, je koristno, da si v tem času priskrbimo izdelke, ki preventivno ščitijo prav dihalne poti. Pri izbiri zaščite lahko izhajamo iz narave.

Kaj vse lahko zdravimo s propolisom?

Zdravilne učinke propolisa so poznale že prve civilizacije
Beseda propolis izvira iz grščine in pomeni pred mestom oziroma obramba mesta. Grki so propolis zaradi odlične sestave uporabljali za zdravljenje okužb z bakterijami in paraziti, Asirci so z njim razkuževali rane, Stari Egipčani pa so ga uporabljali za balzamiranje mumij. V drugi Svetovni vojni so mnogo vojnih ran oskrbeli prav s propolisom, njegova uporaba pa se je ohranila vse do danes.

V apiterapiji, ki uporablja čebelje pridelke za preprečevanje, zdravljenje in okrevanje po bolezni, se propolis uporablja kot zaščita pred zunanjimi okužbami, za zdravljenje in obnavljanje poškodovanega tkiva in ran,
pripisujejo mu antibiotičen učinek, pomagal naj bi pri vnetem grlu
in ob izbruhu herpesa.

Pri nanosu v ustno votlino lahko pospeši zdravljenje po operaciji, pomaga preprečevati nastanek parodontoze in kariesa.
Raziskava, opravljena pred kratkim v Indiji*, pa je pokazala celo, da lahko propolis pomaga telesu izločiti škodljivi aluminij, ki ga s kuhanjem v aluminijastih posodah, uživanjem konzervirane hrane, s cepljenjem in ne nazadnje z vdihavanjem vnašamo v telo v prekomernih količinah.
Propolis ima odlično ravnovesje aminokislin, vitaminov in bioflavonoidov

Moč propolisa izvira iz njegove kompleksne sestave, v kateri je kar 149 različnih organskih in 22 anorganskih snovi, v večini pa ga sestavljajo rastlinske smole, vosek, eterična olja in cvetni prah.

Propolis vsebuje tudi več vitaminov (B1, B2, B3, biotin) in aminokisline, ki so pomembne za delovanje imunskega sistema. Najpomembnejša sestavina propolisa so bioflavonoidi , ki jih sicer najdemo tudi v sadju in zelenjavi. Gre za naravna barvila, ki rastline ščitijo pred mikroorganizmi, v propolisu pa jih je skoraj 500-krat več kot na primer v pomarančah. Kakovost propolisa lahko določimo prav z vsebnostjo bioflavonoidov.

Moč propolisa so do danes prepoznali mnogi. Naj postane tudi vaš zaveznik

Nazaj na vrh
');//-->
Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (55)
Čelar
Administrator foruma

Pridružen/-a: 29.03. 2010, 07:24
Prispevkov: 812


Objavljeno: 19 Dec 2017 06:19 Naslov sporočila:
Vir: spletna stran ČZS

Pomen propolisa v prehrani
18.12.2017

Propolis je primarni čebelji pridelek tako kot med in ostali čebelji pridelki. Vsaka čebelja družina ga prideluje za svoje potrebe. Osnovne surovine iz katere čebele naredijo propolis, so smole in drugi izvlečki rastlin, s katerimi se rastline varujejo pred okužbami. Čebele nabirajo veliko različnih smol, ki jih ob gnetenju oplemenitijo še z izločki svojih žlez ter drugimi čebeljimi pridelki.

Sam čebelar mora dobro poznati lastnosti propolisa kot tudi lastnosti posamezne čebelje družine in njihov nagon po iskanju in nabiranju smol v naravi. Samo pridobivanje propolisa je odvisno tudi od klimatskih pogojev kot tudi od same postavitve čebelje družine v prostoru kjer je v bližini dovolj dreves kot tudi podrasti. Uspešnost pridobivanja propolisa je tako odvisna od več faktorjev. Seveda je tudi odvisno od znanja in izkušenj čebelarja, ki jih pridobi tekom let pridobivanja propolisa.

Za čebeljo družino je propolis enako pomemben čebelji pridelek kot ostali čebelji pridelki. Čebelja družina ga potrebuje za premaz svojega bivališča, za zadelovanje notranjih špranj in razpok v bivališču. V tem primeru se čebelja družina bojuje proti prepihom in svetlobi. Uporabljajo ga tudi kot sestavni del pri gradnji satja. Ne nazadnje se z njim bojuje tudi pred mikrobi in plesnimi.

Propolis ima zelo široko uporabnost. Tega so se zavedali že v starem Egiptu. Njegovo uporabnost so poznali tudi Grki in Rimljani. Uporabljal se je za notranjo kot zunanjo uporabo pri človeku kot tudi pri živalih. V začetku 20. stoletja se je njegova uporabnost močno povečala po zaslugi v ljudskem zdravilstvu kasneje pa tudi na osnovi številnih znanstvenih raziskavah.

Propolis ali kot mu pravimo čebelarji zadelavina se uporablja v zrnih ali prahu. Poznana je tudi njegova pestrost pri izdelavi raznih izdelkov. Tako je najbolj znani izdelek propolis tinktura, nato bomboni v katerih je dodan propolis, razne kreme, zobne paste, svečke, balzami, mazila tudi mila. Propolis se uporablja tudi v kombinaciji z ostalimi čebeljimi pridelki. Ne smemo pozabiti, da je propolis ne pogrešljiv v apiterapiji.

Propolis človek uporablja že tisoče let, njegov široka uporabnost v tem hitrem tempu in na podlagi številnih znanstvenih raziskavah pridobiva na pomenu. Zelo pomembna je seveda tudi njegova pridelava, zato moramo čebelarji imeti dovolj znanja in tudi izkušenj za kakovostno pridobivanje propolisa.

Pripravil: Tomaž SAMEC

Nazaj na vrh
');//-->
Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (60)
Slovenski ljubiteljski čebelarji Seznam forumov -> Čebelji pridelki in trženjeČasovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1


Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group||Style by yellow

Poglej temo - PROPOLIS :: Slovenski ljubiteljski čebelarji (2024)
Top Articles
Latest Posts
Recommended Articles
Article information

Author: Jeremiah Abshire

Last Updated:

Views: 6290

Rating: 4.3 / 5 (74 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jeremiah Abshire

Birthday: 1993-09-14

Address: Apt. 425 92748 Jannie Centers, Port Nikitaville, VT 82110

Phone: +8096210939894

Job: Lead Healthcare Manager

Hobby: Watching movies, Watching movies, Knapping, LARPing, Coffee roasting, Lacemaking, Gaming

Introduction: My name is Jeremiah Abshire, I am a outstanding, kind, clever, hilarious, curious, hilarious, outstanding person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.